PRESSEMEDDELELSE 25. JANUAR 2023
Udstillingsprogram forår 2023
Museum Jorn starter udstillingssæsonen 2023 med flere fulminante udstillinger, der tager afsæt i museets samlinger. Udover en helt ny og særdeles omfattende præsentation af Asger Jorns kunst, og en fokusudstilling med Jorns berømte overmalinger, vises en udstilling med hovedværker af den tidlige danske modernist J. A. Jerichau. Desuden kan publikum opleve to præsentationer, der har fokus på museets anden hovedkunstner, Per Kirkeby. På den ene side kan man dykke ned i 1960’er kunst fra Den Eksperimenterende Kunstskole, på den anden side bliver Kirkeby flankeret af sine store tyske kunstnerkollegaer, Georg Baselitz, Markus Lüpertz og A.R. Penck. Programmet afrundes af den finske kunstner Eija-Liisa Ahtilas tankevækkende videoinstallation Fishermen, der vises i museets gård.
17.1.-16.12.2023
JORNS VERDEN
Fortællingen om en stor kunstner
Asger Jorn (1914-1973) er en af Skandinaviens mest indflydelsesrige og internationalt anerkendte kunstnere. Jorn var yderst produktiv og prøvede igennem mere end 40 år kræfter med alt fra tegninger, grafik, maleri, keramik, skulptur og vævninger sideløbende med en omfattende produktion af tekster og bøger om kunst. Jorn var medstifter af vigtige internationale bevægelser og kunstneriske netværk, såsom CoBrA og Situationistisk Internationale, og arbejdede livet igennem i et personligt og let tilgængeligt og folkeligt billedsprog. I en kronologisk præsentation af enestående Jorn-værker, og arkivalier fra museets samling, illustrerer udstillingen kunstnerens udvikling.
I perioder vil en del af udstillingen ikke være tilgængelige grundet renovering.
17.1.-16.12.2023
DETOURNEMENT
Asger Jorns modifikationer
I årene omkring 1960 købte Asger Jorn på loppemarkeder i Paris en række malerier, som samfundet havde afskrevet som kitsch. Han malede videre på dem, og gav dem dermed en ny kunstnerisk kvalitet og betydning. Billedserien kaldte Jorn for modifikationer og metoden detournement – fordrejning på fransk. Med sine modifikationer ønskede Jorn at rejse en kritisk diskussion om kunstens position i samfundet, det borgerlige kunstsyn og det kommercielle kunstmarked. Udstillingen præsenterer en stor del af museets samling af Jorns modifikationer – bl.a. Jorns første modifikations-eksperiment på postkort, Rafaels engle fra omkring 1946, og hovedværket Den foruroligende ælling fra 1959.
17.1.-16.12.2023
J.A. JERICHAU
Da modernismen kom til Danmark
Jens Adolf Jerichaus (1890-1916) livsværk blev skabt på kun fire år, men kom til at få afgørende betydning for udviklingen af dansk kunst i det tidlige 20. århundrede.
Både Asger Jorn og Per Kirkeby pegede på Jerichaus betydning som den kunstner, der bragte modernismen til Danmark og inspirerede dem. I denne præsentation af Museum Jorns samling af Jerichaus værker og arkivalier rettes fokus på Jerichau som brydningsfigur. Præsentationen formidler en dramatisk kunstnerkarriere, der endte med et tragisk selvmord. Værkerne giver et indtryk af hvordan 1800-tallets naturalistiske skildringer af landskaber og klassiske figurer afløses af et ekspressivt formsprog.
Museum Jorn ejer den største enkeltstående samling af Jerichaus værker sammen med et omfattende arkiv af breve, fotografier, skitser og dokumenter.
17.1.-16.12.2023
EKS-SKOLEN
Dansk avantgardekunst i 60’erne
Den Eksperimenterende Kunstskole blev oprettet af kunstneren Poul Gernes og kunsthistorikeren Troels Andersen i 1961 i København, og som et alternativ til Kunstakademiet. Med udgangspunkt i elevernes og undervisernes revolutionerende arbejdsfællesskab, udviklede Eks-skolen sig til den vigtigste danske kunstnergruppe i 1960’erne, og fik afgørende betydning i sin samtid, og for de kommende generationer af kunstnere. Skolen eksperimenterede med maleri, grafik og skulptur, og gjorde sig bemærket i offentligheden med happenings, film, publikationer og installationskunst. Museum Jorn hylder denne vigtige periode i dansk kunst med en komprimeret præsentation af værker fra nogle af skolens vigtigste repræsentanter: Per Kirkeby, Peter Louis-Jensen, Poul Gernes og John Davidsen.
17.1.-16.12.2023
PER KIRKEBY & CO.
Kirkeby-Baselitz-Lüpertz-Penck
I løbet af de seneste år har Museum Jorn gjort sig bemærket på den internationale kunstscene igennem en række særudstillinger med kunstnere omkring den danske maler Per Kirkeby (1938-2018), der er rigt repræsenteret i museets samlinger og arkiver. Omfattende udstillinger med Kirkebys tyske kunstnerkollegaer Georg Baselitz, Markus Lüpertz og A.R. Penck og de efterfølgende erhvervelser har resulteret i en markant videreudvikling af museets samlingsprofil. Nu kan filtratet af museets arbejde med samtidskunstens internationale sværvægtere opleves i en dialogisk præsentation hvor de vigtigste nyerhvervelser vises side om side med Per Kirkebys kunst.
I perioder vil en del af udstillingen ikke være tilgængelige grundet renovering.
17.1.-21.5.2023
EIJA-LIISA AHTILA
Fishermen
Den finske videokunstner Eija-Liisa Ahtila (f. 1959) er kendt for sine eksperimenterende og poetiske filmiske fortællinger, der omkredser de store og små dramaer af den menneskelige eksistens. Installationen Fishermen fra 2007 er en kort videosekvens, der portrætterer en gruppe vestafrikanske fiskere, der er i færd med at søsatte deres båd. I deres gentagne forsøg på at overvinde modvind og bølger for at komme ud på det åbne hav bliver deres overlevelseskamp mod naturens kræfter anskueliggjort. Manøvren udføres med en vis kollektiv beslutsomhed og et stadigt blik rettet mod horisonten. Den nødvendige kamp mod elementerne parres således med en længsel efter det rum og den tid, der ligger uden for billedfladen. Håbet om en bedre fremtid forude og truslen fra en værre skæbne i ryggen driver flokken fremad.
Fishermen er dog meget mere end en nyfortolkning af et teatralsk romantisk øjebliksbillede. Det er en skrøbelig filmisk fortælling, der aktiverer vores kollektive billedhukommelse med de seneste års mediale tematiseringer af flygtninge, der søger mod en vestlig orienteret verden. En verden, som lokker med forestillinger om et mere ubekymret liv. Men også en verden, hvor integrationsproblemer og udfordrende kulturelle sammenstød fortsat skaber modvind og bølger.
For yderligere information
Sebastian Christensen
tlf.: 29333090
kommunikation@museumjorn.dk